Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalność, której celem jest pomoc kobietom, które przeszły różnego rodzaju zabiegi oraz ciężkie schorzenia okolic intymnych, a także tym, które są w ciąży i w okresie połogu. Co trzeba zrobić, aby móc pracować w tym zawodzie? Jakie wykształcenie trzeba w związku z tym posiadać?
Wymagania psychologiczne – co warto wiedzieć?
Zanim przejdziemy do umiejętności i kwalifikacji, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy predyspozycje, aby podjąć się takiej pracy. Cechy charakteru, jakie musi posiadać dobry fizjoterapeuta, to przede wszystkim:
-
empatia wobec pacjentek,
-
umiejętność słuchania,
-
komunikatywność,
-
umiejętność pracy w zespole,
-
gotowość do podnoszenia swoich kwalifikacji,
-
cierpliwość.
Myli się ten, kto uważa, że nowoczesna fizjoterapia uroginekologiczna polega przede wszystkim na przesiadywaniu w zacisznym gabinecie. Wręcz przeciwnie – fizjoterapeuta musi często współpracować z innymi specjalistami, a także budzić zaufanie wśród pacjentek.
Co jest niezbędne, aby zostać fizjoterapeutą kobiecym?
Jak zostać fizjoterapeutą ginekologicznym w Polsce? Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Osoba chętna na to stanowisko musi wpierw ukończyć studia na kierunku fizjoterapia lub fizjoterapia uroginekologiczna, a następnie uzyskać licencję zawodową. W tym celu trzeba – oprócz ukończenia studiów magisterskich – zdać egzamin państwowy. Co ciekawe, jego wymagania mogą się nieco różnić zależnie od województwa, na którego terenie kandydat ma pracować.
Będąc już fizjoterapeutą, warto inwestować w kolejne kursy i szkolenia. Niektóre z nich organizowane są przez stowarzyszenia o charakterze medycznym, a inne przez wybrane instytucje. Szkolenie fizjoterapia uroginekologiczna to przede wszystkim:
-
doskonalenie swojej wiedzy,
-
zaznajomienie się z nowoczesnym sprzętem i zaawansowanymi technikami pracy,
-
zdobycie podstawowego doświadczenia.
Mamy zawód – co dalej?
W przypadku osób zainteresowanych takimi kierunkami jak fizjoterapia uroginekologiczna kurs to tak naprawdę jeden z wielu etapów zdobywania praktycznego wykształcenia. Następnym krokiem jest bowiem odbycie praktyki lub stażu w podmiocie, który specjalizuje się w tej dziedzinie fizjoterapii. Potem wystarczy już tylko zapoznawać się z nowinkami w branży i uczestniczyć w kolejnych zajęciach doszkalających. Są one kluczowe w celu zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki.
Jak zostać fizjoterapeutą uroginekologicznym? Wystarczy wiedza, odpowiednie cechy charakteru i odrobina cierpliwości. Mając to wszystko, można podjąć pracę w zawodzie marzeń.
Materiał zewnętrzny