Zwyrodnienia stawów wymagają aktywnego leczenia. Objawiają się intensywnymi dolegliwościami bólowymi, które utrudniają funkcjonowanie i stopniowo stają się coraz silniejsze. Rozwojowi zmian zwyrodnieniowych można jednak zapobiegać, regularnie dbając o stawy oraz wykonując odpowiednie ćwiczenia. W ten sposób da się też ograniczyć ból, co przyniesie ulgę stawom. Wiele ćwiczeń wzmacniających wykonywać można w domu.
Ćwiczenia na stawy
Korzystny wpływ ćwiczeń na stawy wynika ze wzmocnienia mięśni, które mogą przejąć większe obciążenia. Przystępując do treningu, warto wcześniej zapytać o radę fizjoterapeutę lub lekarza. W ten sposób można się upewnić, że rozruszanie stawów w żadnym stopniu im nie zaszkodzi. Aktywność fizyczna jest obok stosowania leków przeciwbólowych podstawowym elementem przeciwdziałania dolegliwościom, które wynikają z choroby zwyrodnieniowej stawów. Warto pamiętać, że ćwiczenia zawsze powinny być dopasowane do wieku pacjenta oraz rodzaju schorzenia. W przypadku wystąpienia bólu podczas aktywności, można go uśmierzyć lekami stosowanym miejscowo.
Ćwiczenia z klęku podartego
Z pozycji klęku podpartego wykonywać można różne ćwiczenia wzmacniające stawy. Należy pamiętać, że plecy i ramiona powinny być wyprostowane. Ręce najlepiej opierać o podłoże, utrzymując głowę na linii przedłużenia kręgosłupa. W takiej pozycji należy podnieść wyprostowaną prawą nogę do góry i wytrzymać kilka sekund, a następnie wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie to warto powtórzyć, podnosząc tym razem drugą nogę. Z klęku podpartego wykonać można też trening z odciągnięciem prawej nogi w bok, bez prostowania kolana. Tak samo jak w poprzednim ćwiczeniu, warto zrobić powtórkę z drugą nogą.
Ćwiczenia w pozycji leżącej
Na początek należy położyć się na plecach, ramiona trzymać wzdłuż tułowia, nogi zgiąć w kolanach i rozstawić stopy na szerokość bioder z oparciem o podłoże. Biodra powinno się unosić wysoko, aż tułów i uda utworzą linię prostą. W tej pozycji należy wytrzymać kilka sekund, a następnie powrócić do wyjściowej. Kolejne ćwiczenie wykonuje się ze stopami mocno opartymi o podłoże. Na początek należy wyprostować prawą nogę w kolanie, a następnie położyć ją płasko i wykonać kilka powtórzeń także z drugą nogą. Stawy wzmocnić można także w pozycji leżącej na brzuchu, z wyprostowanymi ramionami i nogami, głową między ramionami oraz poduszką umieszczoną pod biodrami. Prawą nogę należy ugiąć w kolanie, a następnie złapać prawą ręką i odepchnąć mocno do góry. Druga noga powinna pozostać nieruchoma.
Ćwiczenia w pozycji siedzącej
W pozycji siedzącej również wykonać można wiele ćwiczeń na stawy. Na początek należy usiąść na podłodze, połączyć ze sobą stopy i przyciągnąć je mocno do pośladków. Plecy powinny być proste, a ręce ułożone na kolanach. W takiej pozycji należy pochylić tułów jak najdalej do przodu, wyciągając przed siebie wyprostowane ramiona. Kolejne ćwiczenie z pozycji siedzącej polega na obejmowaniu stóp rękoma, a także odpychaniu ud na boki z łokciami opartymi o kolana. Stawy wzmocnić można również z pozycji siedzącej na piętach, z poduszką położoną pod pośladkami. W tym ćwiczeniu ręce należy oprzeć o podłoże, przejść do klęku podpartego i przenieść ciężar ciała na wyprostowane ramiona.
Ćwiczenia na prawym boku
Wykonując ćwiczenia w pozycji leżącej na prawym boku, wzmocnić można stawy kolanowe. Należy zgiąć nogi do tyłu w kolanach, a następnie wyprostować prawe ramię i oprzeć o nie głowę. Lewa ręka powinna chwytać lewą stopę oraz przesuwać ją maksymalnie do tyłu. Ruch ten wymaga zgięcia obu nóg, a także pozostawienia bioder na podłodze. Kolejne ćwiczenia opiera się na zgięciu nóg w kolanach oraz wyprostowaniu w biodrach. Głowa powinna być oparta na wyprostowanym ramieniu. Należy lewą ręką chwycić lewą stopę i maksymalnie unieść w górę, utrzymując zgięcie obu nóg. Pomocna w realizacji tego ćwiczenia oraz niwelowaniu bólu stawu kolanowego może być opaska Ortezan, której opis znajduje się na stronie: https://wsibie.edu.pl/ortezan/. Opaska Ortezan polecana jest zarówno po kontuzji, jak i w przypadku starzenia się stawów.