Jak zostać fizjoterapeutą uroginekologicznym?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalność, której celem jest pomoc kobietom, które przeszły różnego rodzaju zabiegi oraz ciężkie schorzenia okolic intymnych, a także tym, które są w ciąży i w okresie połogu. Co trzeba zrobić, aby móc pracować w tym zawodzie? Jakie wykształcenie trzeba w związku z tym posiadać?

Wymagania psychologiczne – co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do umiejętności i kwalifikacji, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy predyspozycje, aby podjąć się takiej pracy. Cechy charakteru, jakie musi posiadać dobry fizjoterapeuta, to przede wszystkim:

  • empatia wobec pacjentek,

  • umiejętność słuchania,

  • komunikatywność,

  • umiejętność pracy w zespole,

  • gotowość do podnoszenia swoich kwalifikacji,

  • cierpliwość.

Myli się ten, kto uważa, że nowoczesna fizjoterapia uroginekologiczna polega przede wszystkim na przesiadywaniu w zacisznym gabinecie. Wręcz przeciwnie – fizjoterapeuta musi często współpracować z innymi specjalistami, a także budzić zaufanie wśród pacjentek.

Co jest niezbędne, aby zostać fizjoterapeutą kobiecym?

Jak zostać fizjoterapeutą ginekologicznym w Polsce? Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Osoba chętna na to stanowisko musi wpierw ukończyć studia na kierunku fizjoterapia lub fizjoterapia uroginekologiczna, a następnie uzyskać licencję zawodową. W tym celu trzeba – oprócz ukończenia studiów magisterskich – zdać egzamin państwowy. Co ciekawe, jego wymagania mogą się nieco różnić zależnie od województwa, na którego terenie kandydat ma pracować.

Będąc już fizjoterapeutą, warto inwestować w kolejne kursy i szkolenia. Niektóre z nich organizowane są przez stowarzyszenia o charakterze medycznym, a inne przez wybrane instytucje. Szkolenie fizjoterapia uroginekologiczna to przede wszystkim:

  • doskonalenie swojej wiedzy,

  • zaznajomienie się z nowoczesnym sprzętem i zaawansowanymi technikami pracy,

  • zdobycie podstawowego doświadczenia.

Mamy zawód – co dalej?

W przypadku osób zainteresowanych takimi kierunkami jak fizjoterapia uroginekologiczna kurs to tak naprawdę jeden z wielu etapów zdobywania praktycznego wykształcenia. Następnym krokiem jest bowiem odbycie praktyki lub stażu w podmiocie, który specjalizuje się w tej dziedzinie fizjoterapii. Potem wystarczy już tylko zapoznawać się z nowinkami w branży i uczestniczyć w kolejnych zajęciach doszkalających. Są one kluczowe w celu zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki.

Jak zostać fizjoterapeutą uroginekologicznym? Wystarczy wiedza, odpowiednie cechy charakteru i odrobina cierpliwości. Mając to wszystko, można podjąć pracę w zawodzie marzeń.

Materiał zewnętrzny