Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak zostać fizjoterapeutą uroginekologicznym?

21 sierpnia 2023 Jak zostać fizjoterapeutą


Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalność, której celem jest pomoc kobietom, które przeszły różnego rodzaju zabiegi oraz ciężkie schorzenia okolic intymnych, a także tym, które są w ciąży i w okresie połogu. Co trzeba zrobić, aby móc pracować w tym zawodzie? Jakie wykształcenie trzeba w związku z tym posiadać?

Wymagania psychologiczne – co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do umiejętności i kwalifikacji, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy predyspozycje, aby podjąć się takiej pracy. Cechy charakteru, jakie musi posiadać dobry fizjoterapeuta, to przede wszystkim:

  • empatia wobec pacjentek,

  • umiejętność słuchania,

  • komunikatywność,

  • umiejętność pracy w zespole,

  • gotowość do podnoszenia swoich kwalifikacji,

  • cierpliwość.

Myli się ten, kto uważa, że nowoczesna fizjoterapia uroginekologiczna polega przede wszystkim na przesiadywaniu w zacisznym gabinecie. Wręcz przeciwnie – fizjoterapeuta musi często współpracować z innymi specjalistami, a także budzić zaufanie wśród pacjentek.

Co jest niezbędne, aby zostać fizjoterapeutą kobiecym?

Jak zostać fizjoterapeutą ginekologicznym w Polsce? Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Osoba chętna na to stanowisko musi wpierw ukończyć studia na kierunku fizjoterapia lub fizjoterapia uroginekologiczna, a następnie uzyskać licencję zawodową. W tym celu trzeba – oprócz ukończenia studiów magisterskich – zdać egzamin państwowy. Co ciekawe, jego wymagania mogą się nieco różnić zależnie od województwa, na którego terenie kandydat ma pracować.

Będąc już fizjoterapeutą, warto inwestować w kolejne kursy i szkolenia. Niektóre z nich organizowane są przez stowarzyszenia o charakterze medycznym, a inne przez wybrane instytucje. Szkolenie fizjoterapia uroginekologiczna to przede wszystkim:

  • doskonalenie swojej wiedzy,

  • zaznajomienie się z nowoczesnym sprzętem i zaawansowanymi technikami pracy,

  • zdobycie podstawowego doświadczenia.

Mamy zawód – co dalej?

W przypadku osób zainteresowanych takimi kierunkami jak fizjoterapia uroginekologiczna kurs to tak naprawdę jeden z wielu etapów zdobywania praktycznego wykształcenia. Następnym krokiem jest bowiem odbycie praktyki lub stażu w podmiocie, który specjalizuje się w tej dziedzinie fizjoterapii. Potem wystarczy już tylko zapoznawać się z nowinkami w branży i uczestniczyć w kolejnych zajęciach doszkalających. Są one kluczowe w celu zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki.

Jak zostać fizjoterapeutą uroginekologicznym? Wystarczy wiedza, odpowiednie cechy charakteru i odrobina cierpliwości. Mając to wszystko, można podjąć pracę w zawodzie marzeń.

Materiał zewnętrzny

Redakcja salonfitness.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat mody, urody i życia miesza się w harmonijną symfonię inspiracji! Jesteśmy nie tylko przewodnikiem po najgorętszych trendach w modzie i najskuteczniejszych trikach w pielęgnacji, ale także kompanem w podróży po świecie stylu życia i osobistego rozwoju.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Mezoterapia
Leki OTC
Jak zostać fizjoterapeutą

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zostać fizjoterapeutą